Svadobné tradície a zvyky


Svadba aj v dnešnej dobe patrí k jedným z najvýznamnejších rodinných obyčajov a spoločenským udalostiam rodín, ktorých sa týka. Aj keď si to málokto uvedomuje, práve pri svadbe sa stále udržuje množstvo tradícií a zvykov. Ich význam je už často zmenený a má skôr zábavný a estetický charakter, ale aj napriek tomu sa stále dodržujú.

DSC_0212

Cieľom tohto blogu je zhrnúť priblížiť verejnosti priebeh tradičnej svadby, svadobné tradície a zvyky jednotlivých oblastí Slovenska, a objasniť ich význam a pôvod. Väčšina údajov bude zozbieraná z dostupnej literatúry ale nevylučujeme ani ostatné overené zdroje (výskum, dotazník). Nie sme žiadny etnológovia, ale ako folklóristi sa sami snažíme o udržiavanie týchto tradícií, a k tomu potrebujeme sami vedieť aký mali jednotlivé zvyky význam a bolo by škodou keby sme sa o tieto poznatky nepodelili aj s verejnosťou.

Jedným z programov folklórneho kolektívu Pristaše je aj zemplínska svadba postavená na základe tradícií obce Zámutov. Preto aj prvou spracovanou oblasťou bude táto obec. Postupne pridáme aj ďalšie obce (predbežne máme materiály z obcí Štrba, Myslava, Kokava nad Rimavicou, Plavnica, Lúčky, Čičnamy, Polomka). Takisto budeme radi ak sa s nami podelíte o vlastné záznamy tradičnej svadby z Vašej obce.

Obsah:

Spoločné zvyky a tradície

Svadby podľa regiónov: